pralka skacze przy wirowaniu – dlaczego – bęben w pralce lata – wali – co zrobić żeby pralka nie skakała?

0

Ze wszystkich urządzeń gospodarstwa domowego pralka z pewnością nie należy do tych, które słyną z tego, że są ciche. Wręcz przeciwnie, pralka zawsze była uważana za “producenta” hałasu podczas pracy, a zwłaszcza podczas wirowania. Wiedza o tym, że pralka skacze, z pewnością przyzwyczaiła nas do ich obecności od nowości, jednak z upływem czasu odgłosy mogą się nasilać i nie zawsze należy je uznać za normalne! Może się zdarzyć, że pralka nagle zacznie wydawać odgłosy, których wcześniej nie wydawała. Przeanalizujemy teraz je wszystkie i zobaczymy, jak sam możesz podjąć działania – co zrobić żeby pralka nie skakała!

pralka skacze przy wirowaniu – wali – bęben w pralce lata

Właśnie powiedzieliśmy, że z upływem czasu pralka lg skacze przy wirowaniu może stać się głośniejsza, wkrótce zobaczymy wszystkie przyczyny głośnej pralki, ale najpierw skupmy się na nowej pralce! Właśnie kupiliśmy pralkę, zabieramy ją do domu, zaczynamy pranie i zauważamy, że pralka lata przy wirowaniu. W takim przypadku wyłączamy go i postępujemy zgodnie z instrukcją. W przypadku głośnej nowej pralki istnieją zasadniczo dwa warunki, które mogą wystąpić z powodu problemu z instalacją:

1) Nowa pralka beko skacze podczas wirowania;
2) Nowa pralka hałasuje przy wirowaniu.

Jeśli nowa pralka skacze podczas wirowania i bardzo często w połączeniu z hałasem pralka piszczy przy wirowaniu, oznacza to, że nie przeprowadziliśmy prawidłowej instalacji. Pralka w momencie opuszczenia cyklu produkcyjnego i wprowadzenia na rynek jest odpowiednio zablokowana! Oznacza to, że zamontowane są ograniczniki, które blokują wannę pralki, aby zapobiec jej uszkodzeniu podczas transportu. Ograniczniki, które należy usunąć przed oddaniem jej do użytku (jak zamontować pralkę), w przeciwnym razie w fazie wirowania będziemy mieli do czynienia z pralką, która się rusza.

To dlatego pralka chodzi po domu! Jeśli znajdziesz się w tej okoliczności z nową pralką, skorzystaj z podanego linku, aby poznać prawidłową procedurę usuwania ograniczników pralki.

pralka skacze przy wirowaniu - wali - bęben w pralce lataJeśli natomiast poprzedni krok został wykonany prawidłowo, ale zauważyliście, że pralka skacze jak wiruje i zbyt mocno wibruje, a często drgania mogą być bardziej intensywne w fazie wirowania, należy sprawdzić, czy jest wypoziomowana i czy nóżki prawidłowo przylegają do powierzchni podłogi. Wibracje pojawiają się w momencie, gdy na bębnie powstaje siła nacisku, która znacznie wzrasta podczas cyklu wirowania.

Siła ta jest rozładowywana i absorbowana u podstawy szafy, gdzie znajdują się nóżki. Jeśli pralka skacze podczas wirowania jest wypoziomowana, a nóżki dobrze przylegają do podłogi, zawsze można odczuć minimalne drgania, ale gdy tych warunków nie ma, drgania wzrastają, a wraz z nimi hałas.

pralka skacze przy wirowaniu – blokady transportowe w pralce whirlpool – co zrobić żeby pralka nie skakała?

Dlaczego pralka stara skacze podczas wirowania? Teraz, gdy poznaliśmy przyczyny hałasu na nowej pralce, które są związane z instalacją, przyjrzyjmy się wszystkim innym przyczynom głośnej pralki, które mogą dotyczyć zwłaszcza pralek nienowych, ale w rzadszych przypadkach także nowych. W sumie istnieje 14 powodów, dla których pralka może generować hałas, który nie jest normalny, a świadczy o usterce.

Przyczyny te możemy podzielić na dwie grupy, pierwsza to taka, że pralka strasznie skacze przy wirowaniu, a druga bez wirowania. Najczęściej spotykane należą do pierwszej grupy, w której są przyczyny częstsze i inne, rzadsze. Podzielimy je na dwie grupy, zaczynając od pierwszej, która będzie tą do natychmiastowego zbadania.

Pralka wędruje podczas wirowania najczęstsze przyczyny:

  • Obciążenie niezrównoważone;
  • Luźna przeciwwaga;
  • Stopy;
  • Zużyte łożyska;
  • Zużyte amortyzatory;
  • Rozbity tygiel;

Jedną z pierwszych przyczyn odpowiedzialnych za hałas pralki jest nadmierny ładunek wewnątrz bębna. Nigdy nie wkładaj ubrań w ilości przekraczającej maksymalną pojemność pralki. Ten stan prowadzi do braku równowagi w ładunku, co z kolei generuje brak równowagi w bębnie, który w obrocie będzie miał punkt, w którym jest silne parcie odzieży, to powoduje brak równowagi, który powoduje drgania pralki, a drgania tworzą ruch ramy lub części wewnętrznych, które powodują hałas.

Wibracje mogą odpowiadać za poluzowanie śrub przeciwwagi oraz generują niewielkie ruchy pralki, które mogą poluzować stopy.

pralka skacze przy wirowaniu - blokady transportowe w pralce whirlpool - co zrobić żeby pralka nie skakała?Nad wanną pralki znajduje się betonowy lub żeliwny blok, który działa jako przeciwwaga dla siły nacisku wywieranej przez wannę, gdy bęben w pralce lata, a zwłaszcza gdy rozpoczyna się cykl wirowania. Jego waga sprawia, że nowa pralka za mocno wiruje jest stabilna. Widzieliśmy, jak wibracje mogą spowodować poluzowanie się śrub mocujących blok betonowy do wanny. Jeśli mocowanie betonowego bloku poluzuje się, to podczas ruchu bębna zostanie on wypchnięty do góry, odrywając się od wanny o kilka milimetrów, ale to wystarczy, by po zatrzymaniu ciągu obijał się o nią.

pralka skacze przy wirowaniu – czy suszarka ma blokady transportowe – dlaczego pralka skacze?

Generuje to silne drgania pralka zaczela skakac, którym towarzyszy odgłos walenia się betonowego bloku. Często utożsamiany jest z frazą skacząca pralka waląca się w wirówce. Możemy zdać sobie sprawę w obecności głośnego cyklu wirowania, że blok jest problemem, będąc ostrożnym, aby zlokalizować, gdzie hałas pochodzi, jeśli spod blatu. Tę anomalię można naprawić poprzez ponowne naprawienie bloku.

Odłączamy śruby transportowe w pralce samsung i zasilanie jak ustawić pralkę żeby nie skakała, tak aby działać bezpiecznie, następnie odkręcamy śruby mocujące blat pralki i zdejmujemy go oraz dokręcamy śruby mocujące betonową przeciwwagę nad wanną.

Ustawienie pralki idealnie poziomo jest niezbędne, aby zapobiec jej drganiom podczas cyklu wirowania lub nawet przesunięciu podczas wirowania. Stopy są zwykle odpowiednio wyregulowane podczas montażu, ale zauważyliśmy, że może dojść do poluzowania. W tym przypadku wystarczy wyregulować nóżki, przykręcając je lub odkręcając. Oczywiście dobrym pomysłem jest umieszczenie poziomicy na górze stołu z pralką, aby zapewnić precyzyjne wypoziomowanie i rozwiązać problem, jeśli pralka drga.

Zużyte łożysko jest jedną z głównych przyczyn technicznych odpowiedzialnych za głośny bęben pralki. Łożysko to metalowy element znajdujący się wewnątrz wanny, który umożliwia wsunięcie się do środka wałka bębna i dzięki obecności mikrokółek sprawia, że bęben w pralce wali.

pralka skacze przy wirowaniu - czy suszarka ma blokady transportowe - dlaczego pralka skacze?Łożysko a wymiana amortyzatorów w pralce z różnych przyczyn blokady transportowe w pralce whirlpool, z czasem może ulec zniszczeniu, tworząc tarcie mikrokrążków utrudniających obrót, generując hałas przypominający odgłos startującego samolotu (toczenie się silników), który jest słyszalny podczas prania i osiąga maksymalne natężenie podczas cyklu wirowania.

Jeśli słyszysz tego typu hałas, problemem jest łożysko, do dalszej weryfikacji odsyłamy do artykułu “uszkodzone łożyska pralki”, które w dzisiejszych pralkach jest wbudowane w wannę.

Inną przyczyną głośnej pralki w cyklu wirowania, do której dodaje się swoiste terkotanie dochodzące z dna, są zużyte lub nawet po prostu nie nasmarowane amortyzatory. Amortyzatory mają za zadanie amortyzować luz nadany przez wannę w ruchu podczas prania i co ważniejsze podczas cyklu wirowania. W praktyce amortyzatory sprawiają, że wanna “pływa” nie pozwalając na rozładowanie jej ruchu na pralkę. W przypadku niewydolnych amortyzatorów możemy stwierdzić, że pralka tańczy, gdy się kręci.

pralka skacze przy wirowaniu – nowa – beko – hałasuje przy wirowaniu

A dlaczego pralka skacze? Koło pasowe to widoczny z tyłu pralki element w kształcie koła, do którego przymocowany jest pasek. Podobnie jak widoczna powyżej zębatka, posiada ona szprychy, które dają wsparcie i wytrzymałość jej konstrukcji. Podczas obrotu poddawany jest ciśnieniu, które bez problemu podtrzymywane jest przez szprychy, ale jeśli któraś z nich pęknie, co rzadko się zdarza, wymiana sprężyn w pralce nie wytrzymuje już ciśnienia i przy każdym obrocie odczuwa się uderzenie (tuc), które może być zaakcentowane przez wirówkę.

Częstszym od poprzedniego jest uszkodzony pasek, który zwykle pęka przez brak obrotu kosza. Pasek pełni rolę połączenia pomiędzy kołem pasowym a wałem silnika i składa się z materiału, wewnątrz którego znajdują się włókna. Z biegiem czasu, pogorszenie może spowodować, że jego część będzie się strzępić, ale pozostaje on przymocowany do reszty pasa. Podczas obracania się, ta oderwana część uderza o koło pasowe i wannę, generując hałas podobny do biczowania, ciągłe trzaskanie, które oczywiście wzrasta wraz z przyspieszeniem prędkości bębna.

Dlaczego pralka skacze bez cyklu wirowania? Po przeanalizowaniu najczęstszych przyczyn, które powodują, że pralka skacze tylko w cyklu wirowania lub przynajmniej w przewadze, przyjrzyjmy się rzadszym przyczynom odpowiedzialnym za inne rodzaje hałasu pralki. Są to przyczyny, które oprócz tego, że występują rzadziej, często uniemożliwiają pracę pralki. Nie są to przyczyny takie jak te, które widzieliśmy powyżej, gdzie mimo, że pralka wibruje lub wydaje głośny dźwięk to zaczyna pranie i często je kończy, ale można je określić jako usterki pralki, które również uniemożliwiają jej pracę.

Oprócz wody przez pompę odpływową przechodzą wszystkie pozostałości brudu oraz wszelkie przedmioty, takie jak moneta, fiszbina, guzik, śrubka i inne drobne przedmioty, które można znaleźć w kieszeniach wypranych ubrań. W przypadku ich obecności mogą wystąpić dwa różne rodzaje hałasu pralki, ale czy czy suszarka ma blokady transportowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj