Transport i logistyka w handlu między krajami

0

Transport i logistyka to przemieszczanie produktów z jednego miejsca do drugiego. Tutaj znajdziesz informacje, które warto znać podczas transportu towarów między krajami.

Wybierz przewoźnika lub spedytora

Powszechne jest korzystanie przez eksporterów z usług tradycyjnego przewoźnika lub spedytora, choć doświadczeni eksporterzy mogą samodzielnie zająć się częścią transportu.  Przewoźnik zasadniczo wykonuje sam transport, zwykle bez żadnych specjalnych usług dodatkowych, dodatkowo wejdź na stronę główną – www.kongres-ehandlu.pl.

Spedytor organizuje transport lądowy, lotniczy, morski lub ich kombinację, w zależności od potrzeb. Spedytorzy często oferują również różne pomocnicze usługi logistyczne, takie jak magazynowanie i administracja. Mogą na przykład zająć się odprawą celną eksportową i importową oraz zarządzać wszystkimi dokumentami niezbędnymi do eksportu i importu. Innymi słowy, spedytor może działać jako agent celny, ale Twoja firma nadal jest odpowiedzialna za informacje przekazywane do urzędu celnego w Twoim imieniu.

Wiele firm spedycyjnych posiada również własne środki transportu i może samodzielnie zająć się transportem.

Jeśli nie jesteś pewien, które rozwiązanie transportowe jest odpowiednie dla Twojej przesyłki, warto skontaktować się ze spedytorem. Mogą oni pomóc w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania w oparciu np. o rodzaj towaru, koszty i terminy. Nie zapomnij zapytać, jak spedytor pracuje nad zrównoważonym rozwojem i czy może pomóc Ci wybrać przyjazny dla klimatu środek transportu.

Podział obowiązków pomiędzy sprzedającego i kupującego

Ważne jest, aby sprzedawca i kupujący uzgodnili warunki dostawy transportu. Może to dotyczyć tego, kto zleci i zapłaci za transport, a także tego, kto odpowiada za produkty podczas transportu i w związku z tym ma powód, aby je ubezpieczyć.

Ważne przy ubezpieczeniu transportu

Zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia lub utraty towaru podczas transportu, załadunku lub rozładunku. Gdy ponosisz ryzyko, powinieneś zabezpieczyć się ubezpieczeniem transportowym. Ubezpieczenie transportowe jest często warunkiem zawarcia umowy sprzedaży lub akredytywy, nawet jeśli nie jest wymagane przez wybrane przez strony.

Sprawy do rozważenia w transporcie i logistyce

Transport i logistyka są kluczowe dla firm, które prowadzą sprzedaż i regularnie przewożą towary do różnych odbiorców – na terenie Szwecji lub za granicą. Znajdziesz tu informacje o tym, na co należy zwrócić uwagę podczas transportu towarów w kraju i za granicą.

Czym jest transport i logistyka?

Transport i logistyka polega na przewożeniu czegoś od nadawcy do odbiorcy. Z punktu A do punktu B. W idealnym przypadku należy to zrobić w sposób jak najbardziej bezpieczny, szybki i opłacalny. I oczywiście chcemy, aby nasze przepływy logistyczne były jak najbardziej zrównoważone, aby nasi klienci mogli dokonywać świadomych wyborów.

Jako właściciel firmy, rutyny i procesy związane z transportem i logistyką mogą być często obszerne, ponieważ istnieje wiele rzeczy, które muszą być wykonane na różnych etapach. Chodzi o to, aby właściwy produkt został dostarczony do właściwego odbiorcy bezpiecznie i w obiecanym czasie.

Korzystanie z usług przewoźnika lub firmy spedycyjnej

Obecnie wiele firm decyduje się na skorzystanie z usług przewoźnika lub firmy spedycyjnej w zakresie świadczenia kompleksowych usług transportowych i logistycznych. Zarówno w przypadku krótkich transportów na terenie Szwecji, jak i przesyłek eksportowych do innych krajów. Dla większości osób jest to znacznie łatwiejsze i tańsze niż samodzielne zajmowanie się transportem towarów. Nie tylko dlatego, że nie trzeba inwestować w drogie ciężarówki i/lub inne środki transportu.

To, czy najlepszym wyborem jest przewoźnik, czy spedytor, zależy od tego, czy potrzebujesz pomocy w samym transporcie, czy też w usługach powiązanych – takich jak magazynowanie i administracja.

Różnice między przewoźnikami a spedytorami można krótko opisać w następujący sposób:

Nośnik

  • Transport towarów z jednego miejsca do drugiego
  • Może być używany do transportu w Szwecji i za granicą
  • Zazwyczaj nie oferuje żadnych usług dodatkowych

Spedytor

  • Organizuje kompletne rozwiązania transportowe obejmujące transport lądowy, morski i lotniczy
  • Obsługa magazynowania, tranzytu i zarządzania dokumentami
  • Może działać jako agent celny dla przesyłek eksportowych i importowych
  • Zazwyczaj używany do organizowania transportu międzynarodowego, ale może być również używany na poziomie krajowym

To, czy przewoźnik lub spedytor jest najlepszą opcją dla Twojej firmy, zależy od Twoich potrzeb. Na przykład w przypadku importu i eksportu wygodnym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług spedytora, natomiast do przesyłek w obrębie Szwecji wystarczy przewoźnik. Potrzeby związane z załadunkiem, administracją i magazynowaniem również określą, która opcja jest najbardziej odpowiednia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj